Silan Silan Suprême Silan Suprême

FAQ

Jakie są korzyści z używania Silana?

Ochrona i miękkość tkanin

Poprzez częste pranie, bawełna, naturalne i syntetyczne tkaniny mogą stracić swoją pierwotną miękkość i trwałość, a kolory mogą blaknąć. Silan otacza ochroną każde pojedyncze włókno, wygładza je i sprawia, że jest bardziej elastyczne. Tkaniny i kolory są chronione. Pranie płukane w Silanie ma większą żywotność, a kolory dłużej pozostają żywe. Nie wspominając już o szczególnie miłym odczuwaniu miękkości tkaniny stykającej się ze skórą.

Chroni przed ładunkami elektrostatycznymi

Tkaniny syntetyczne często zostają naładowane elektrostatycznie w suszarce. Naładowana tkanina, jak magnes, przyciąga brud. Silan zapobiega naładowaniu elektrostatycznemu podczas suszenia się ubrań i tym samym chroni przed ponownym zabrudzeniem. Tkaniny syntetyczne dłużej pozostają czyste.

Łatwiejsze prasowanie

Prasowanie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ włókna są wstępnie wygładzane przez płyn zmiękczający tkaninę. Pojawia się mniej zgnieceń i są one płytsze. Wiele tkanin w ogóle nie wymaga prasowania.

Szybsze wysychanie

Ponadto pranie schnie szybciej: dzięki zastosowaniu Silana w ostatnim cyklu płukania, a podczas wirowania, z prania usuwana jest większa ilość wody. W tkaninach pozostaje mniej wody dzięki czemu schną one szybciej.

Z czego zrobiony jest płyn do płukania tkanin?

Nasz płyn do płukania tkanin zawiera biodegradowalne kationowe środki powierzchniowo czynne (amoniowe estry czwartorzędowe), które zmiękczają tkaniny, substancje zapachowe, dzięki którym ubrania przyjemnie pachną przez dłuższy czas, oraz barwniki. Ze względów bezpieczeństwa, do odmian o zapachu owocowym dodawane są gorzkie substancje, aby zapobiec wypiciu płynu przez dzieci.

Czy to prawda, że stosowanie płynu zmiękczającego wydłuży czas suszenia prania?

Jeśli stosuje się zbyt mało środka zmiękczającego, użycie Silana nie przyniesie optymalnie pozytywnych rezultatów. Jeżeli zastosuje się zbyt dużo środka zmiękczającego – w szczególności do tkanin frotté - mogą one mieć mniejszą chłonność. W związku z tym, do każdego prania, zaleca się używanie ilości płynu zgodnej z instrukcją.

Co się stanie, jeśli zastosuję zbyt dużo/za mało Silana?

Przy użyciu zbyt małych ilości Silana może on nie wykorzystać optymalnie swoich pozytywnych właściwości. Zbyt duża ilość - szczególnie przy praniu ręczników - może spowodować, że tkanina będzie miała mniejszą chłonność. W związku z tym, do każdego prania, zaleca się używanie ilości płynu zgodnej z instrukcją.

Czy mogę stosować Silan do wszystkich rodzajów tkanin - nawet oddychających, takich jak Gore-tex?

Płynu do zmiękczania tkanin nie należy stosować do tkanin oddychających z przepuszczalną membraną (Gore-Tex, SympaTex) lub ubrań z mikrofibry. Płyn do zmiękczania tkanin może obniżyć funkcjonalność membrany. Jeśli jednak tkanina z oddychającą membraną zostanie wypłukana w płynie do zmiękczania tkanin przez pomyłkę, nie należy się martwić: kolejne pranie bez płynu zmiękczającego przywróci jej funkcjonalność.

Czy są jakieś tkaniny, do których płyn zmiękczający nie powinien być stosowany?

Płynu do zmiękczania tkanin nie należy stosować do tkanin oddychających z przepuszczalną membraną (Gore-Tex, SympaTex) lub ubrań z mikrofibry. Płyn do zmiękczania tkanin może obniżyć funkcjonalność membrany.

Czy płyn zmiękczający jest szkodliwy dla środowiska?

Do początku lat 90-tych, jako podstawowy kationowy środek powierzchniowo czynny do produkcji płynów zmiękczających używany był distearylowy dimetylowy chlorek amoniaku (DSDMAC). Ponieważ DSDMAC był słabo biodegradowalny, rozpoczęto poszukiwania odpowiedniego zamiennika. Odpowiednie okazały się amoniowe estry czwartorzędowe (EQ). A więc już od wielu lat środki powierzchniowo czynne w płynach zmiękczających Silana są szybko, łatwo i, co najważniejsze, całkowicie biodegradowalne.

Czy z ekologicznego punktu widzenia nie byłoby lepiej nie używać Silana?

Dzięki zastosowaniu Silana w ostatnim cyklu płukania, pranie traci więcej wody podczas wirowania. W tkaninach pozostaje mniej wody. Oznacza to, że czas potrzebny do suszenia w suszarce może być znacznie krótszy, co pozwala zaoszczędzić energię.
Ponadto, Silan ułatwia prasowanie, ponieważ pranie z dodatkiem płynu zmiękczającego jest gładsze po wysuszeniu. Czas prasowania może być dzięki temu znacząco krótszy, co również pozwala zaoszczędzić energię.
Używanie Silana pomaga zaoszczędzić energię. Ponieważ składniki Silana są również biodegradowalne (patrz wyżej, “Czy płyn zmiękczający jest szkodliwy dla środowiska?”), krytyka z jaką mieliśmy do czynienia we wczesnych latach 90-tych, dotycząca szkodliwości oddziaływania płynu na środowisko, nie jest już uzasadniona.

Mam bardzo wrażliwą skórę. Czy mogę używać płynu zmiękczającego tkaniny?

Najnowsze badania potwierdzają, że użycie Silana jest bezpieczne dla osób mających wrażliwą skórę. Aktywne składniki Silana wygładzają powierzchnię włókien wyrobów tekstylnych, co czyni je bardziej miękkimi. Dla skóry wrażliwej, jest to decydująca zaleta, ponieważ miękkie tkaniny znacznie zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry. W wielu przypadkach zastosowanie środka do zmiękczania tkanin zapewnia lepszy ogólny stan skóry.
Dla skóry wrażliwej, zalecamy użycie Silan Sensitive, ponieważ ten rodzaj płynu jest szczególnie delikatny dla skóry.

Jakie korzyści daje alternatywa dla skóry wrażliwej?

Ogólnie rzecz biorąc, płyn do zmiękczania tkanin pielęgnuje i wygładza tkaniny oraz sprawia, że są bardziej miękkie. Jest to oczywista zaleta w przypadku skóry wrażliwej. Jeśli chcesz chronić skórę jeszcze bardziej, zalecamy używanie Silan Sensitive. Produkt ten zawiera składniki, które są szczególnie delikatne dla skóry i może być on używany nawet przy bardzo wrażliwej skórze oraz przy delikatnej skórze dziecka. Jego przydatność dla osób o wrażliwej skórze lub osób skłonnych do alergii oraz małych dzieci została zweryfikowana i potwierdzona przez badania dermatologiczne.

Czy mogę używać Silana do płukania ubrań moich dzieci?

Ogólnie rzecz biorąc, płyn do zmiękczania tkanin pielęgnuje i wygładza tkaniny oraz sprawia, że są bardziej miękkie. Jest to oczywista zaleta w przypadku wrażliwej skóry, ponieważ gładkie tkaniny znacznie zmniejszają ryzyko podrażnienia skóry.
W przypadku bardzo wrażliwej skóry dzieci, zalecamy stosowanie Silan Sensitive. Produkt ten zawiera składniki, które są szczególnie delikatne dla skóry.